Nõuanded nahksisu hooldamiseks
Nahast autosalongi hooldamisel on oluline naha seisukord ja selle kasutamise intensiivsus.
Nahkistmed vajavad alalist hooldust, täpselt samal moel, nagu inimese käed. Temperatuuri ja niiskuse mõjud ning nahahoolduse sagedus on mõjurid, mis määravad ekspluatatsiooniaja.
Iga uue auto nahksalongi, eriti heledast nahast, soovitatakse töödelda vastavate nahavahenditega enne kasutamise algust. Sellisel viisil saab vältida mitmeid pisemaid vigastusi, nt. teksapükstelt värvi kandumist nahapooridesse või pisemate kriimustuste ja hõõrumiste teket autosse istumisel või sealt väljumisel.
Uute (kuni 3 aasta vanuste) ja kasutatud autode salongide puhastamine erineb puhastamise korraldusest, aga ka nende hooldamisel kasutatakse erinevaid puhastusvahendeid. Uut nahka peab esimesel kolmel aastal puhastama väga õrna puhastusvahuga ja nahatöötlemise kaitsevahendiga.
Üle kolme aasta vanuste autode nahksalongis tuleb teha süvapuhastust nahapooridele ja kasutada kreeme, millel on kõrgem rasvasuse aste ja rohkem antioksüdante. Kui juhiistmel on peale kolmeaastast kasutamist nähtavad kulumistunnused, siis selliseid kulumistunnuste ilmumisi saaks vältida naha õigeaegse hooldamisega.
Tähtis teada! Juhiistet tuleb puhastada iga 2-3 kuu järel, teisi pindu iga 6-12 kuu järel. Ärge unustage ka oma riiete metallosasid, nagu teksapükstel olevaid neete, lukke ja pandlaid, mis nahka kriimustavad.
Autosalongi nahksisu hooldamise tähtsamad punktid:
- Alati tuleb alustada puhastamist kõige „ohutumast” vahendist, et vältida võimalikke nahale tekkivaid vigastusi liialt kangest keemiast. Kui nõrgem vahend ei aita, siis võtke vaid veidi kangem vahend, mitte aga kõige kangem sellest seeriast.
- Enne kui alustada puhastamist, mõelge läbi, millise vahendiga on parem mustust eemaldada naha omadusi arvesse võttes – on see poorse pealispinnaga, või siis suletud pooridega, sile nahk? Kas on sellesse sööbinud mustus või lihtsalt plekk pealispinnal? Või siis on see õliplekk või lihtsalt mingi mustus?
- Iga puhastusvahendit peab eelnevalt proovima sellises nahkeseme kohas, mis ei hakka kohe silma. Ja alles peale seda, kui olete veendunud, et kõik on korras, puhastage alguses mingi väikene koht ja seejärel kuivatage see fööniga külma õhu režiimis. Kui ka siis jääb materjali pinnale jälgi või puhastatav materjal hakkab ootamatult nahaga reageerima, tuleb konsulteerida spetsialistidega.
- Juhul, kui naha pealispind imab endasse hästi vett, tuleb seda puhastada väikese veekogusega. Kandke pesuvahend ja vesipuhastatavale pinnale võimalikult ühtlaselt, et vältida plekkide ja laikude tekkimist.