13
apr.
vaha vs keraamika

Mis on parem kas keraamika või kõvavaha?

Kas keraamiline kaitse või vaha? Kumb meie piirkonnas paremini sobib?

Keraamilisi kaitsevahendid kasutatakse viimasel ajal auto kere kaitsmiseks üha rohkem ja paljudel on tekkinud küsimus: mis kaitseb auto laki- ja värvikihti paremini, kas klassikaline vaha või tänapäevane «keraamika»?

Mis on autovaha?

KõvavahaMüügil on mitmeid niinimetatud kõvavaha sorte, mis hõõrutakse peale pehme svammiga ja  poleeritakse mikrofiiberlapiga. Autopesu tingimusi ja kasutatavat keemiat arvestades oleks õige jagada need kaheks kategooriaks – polümeerseteks ja looduslikul vahal karnaubal põhinevateks. Kõvavahade tootmisel kasutatakse lahusteid, mesilasvaha ja alusena karnauba vaha või kunstlikke polümeere. Kõvavahade otstarve on täita mikropoorid ja anda sellega pinnale läige ning vett ja pori hülgav lootose efekt. Mõni vaha sisaldab spetsiaalseid lisandeid, mis vähendavad UV-kiirguse mõju.

Miks me jagame need kahte kategooriasse – polümeersed ja karnauba vahad?

Vastus on üsna lihtne ja oma kogemustel kontrollitud. Kui võrrelda Balti riikide ja Euroopa teede «räpasust» ja asfaldi «pehmust», võib täie kindlusega väita, et Eestis määrduvad autod tugevamini ja kiiremini. Bituumeni, metallilise tolmu ja igat sorti muu mustuse mahapesemiseks kasutatakse üsna agressiivseid pesuvahendeid, sest vastasel juhul autot lihtsalt ei saaks pesu käigus puhtaks, kuid kahjuks mõjub see ka vahale, kuna agressiivsete kemikaalide tõttu toimub selle «lahustumine» kiiremini. Seepärast sobib naturaalne karnaubal põhinev autovaha paremini suvekuudeks kevadest sügiseni, sünteetiline vaha aga talveks. Eriti tähtis on see juhul, kui bituumenit pestakse maha lahustavate vahenditega, kuid lahustid mõjuvad ühtlasi ka looduslikule karnauba vahale.

Vaha toimeaeg auto kerel

Auto mõõduka ja mitteagressiivse pesu korral püsivad vaha omadused kõige kauem pool aastat. Pärast seda tuleb auto kerele taas peale kanda uus vahakiht, et auto läigiks ning hülgaks vett ja pori.

Kõvavaha väärtused

 1. Looduslik ja ökoloogiliselt puhas toode
 2. Lihtne peale kanda (põhiline on auto korralikult puhtaks pesta)
 3. Peidab ka kõige pisemad kriimud
 4. Annab autole värske välimuse

Puudused

Uhtub talvel üsna kergesti maha, kui kasutatakse vahendeid bituumeni eemaldamiseks

Auto värvkatte kaitse kestvaks säilitamiseks tuleb katet peale kanda perioodiliselt, aga vähemalt 2 korda aastas

Mis on keraamiline kate?

Keraamiline kaitse CquartzKõnekeelest nimetatakse tänapäevaseid keraamilisi katteid vedelklaasiks või keraamikaks. Iga keraamilise katte aluseks on erineva ränisisaldusega vedel polümeer. Seda koostisosa kasutatakse erinevates keemia valdkondades, aga ka klaasi ja mõnede keraamikatoodete tootmisel. Keraamilised katted on täielikuks vastandiks kõvavahadele, põhinedes anorgaanilistel komponentidel. Ka keraamika saab jagada mitmesse rühma, kuid nende ainus erinevus on SiO2 – ränidioksiidi protsendiline sisaldus pealekantavas koostises. Mida kõrgem on SiO2 – ränidioksiidi protsent, seda pikem on toimeaeg, aga väiksem hügrofoobne mõju. Tänu kõrgele aatomsidemele on keraamikal hea adhesioon auto värvkattega. Vetthülgavuse parandamiseks kasutatakse väiksema ränisisaldusega katteid. Samuti annavad keraamilised katted tugevama kaitse UV-kiirguse eest (värvi pleekimine).

Väärtused

 1. Keraamilise kattega kaetud autokere säilitab märkimisväärselt kauem oma esialgse välimuse
 2. Keraamika toimeaeg sõltub SiO2 – ränidioksiidi protsendilisest sisaldusest koostises
 3. Parim kaitse UV-kiirguse eest ja järelikult ka oksüdeerumise eest
 4. Tänu väga suurele hügrofoobsele toimele on autot lihtsam pesta ja kuivatada
 5. Kaitseb hästi väikeste liivakriimustuste eest ja vähendab lindude väljaheidete mõju
 6. Auto intensiivse läike pikaajaline säilitamine

Puudused

 1. Keraamika pealekandmiseks, sealhulgas kere poleerimiseks, tuleb teha hoolikad ettevalmistused
 2. Keraamika pealekandmisel on ruumile ja spetsialisti oskustele erilised nõuded
 3. Vetthülgava toime säilitamiseks on vajalik auto kere perioodiline hooldus (sügavpesu koos hügrofoobse keraamika pealekandmisega)

Kokkuvõte

Võime isiklike kogemuste najal öelda, et  mõlemad lahendused on head ja valik sõltub auto seisukorrast, eelarvest ja teie soovidest. Fakt on see, et igasugune kerekaitse mõjub auto välimusele ja selle jääkväärtusele hästi ning seepärast on odavam lahendus parem kui üldse mitte midagi.

Kui endal pole viitsimist vahatada autot või pole aega, siis on võimalik TELLIDA teenused meie esinduses: Mustamäe, Peetri või Lasnamäe filiaalides

*Karnauba vaha on Brasiilia põhjaosas kasvava palmi Copernicia Prunifera Palm lehtedest saadav looduslik substraat. Kaitseks karmi päikese eest toodab palm niiskuse hoidmiseks karnauba sekreeti.


KÜSIMUSTE KORRAL HELISTA

Mustamäe filiaal: +3726803500; Peetri filiaal: +3726803502; Lasnamäe filiaal: +3726803501