10
aug.

Kuidas hooldada kabrioleti katust

Tähtis ei ole ainult kabrioleti katuse õigesti pesemine, vaid veel tähtsam on kabrioleti katuse hooldus.

Puhastamine

Kabriolettide katused on valmistatud kas presentkangast või vinüülist (nn. kunstnahast). Kõiki kabriolettide katuse tüüpe, olenemata nende vanusest, peab puhastama ettevaatlikult. Pesemisel tuleb kasutada ainult kergeid pesuvahendeid, kuna iga selline vahend imendub mõnel määral katuse materjali ja seda on sealt küllalt keeruline välja pesta.

Sõltuvalt auto vanusest ja saastumuse astmest tuleb töödeldaval materjalil lasta imenduda kuni üks tund ja seejärel kasutades pehmet (!) nailonist harja, puhastada põhjalikult kõik katuse detailid. Puhastamisel harjake pikki riidekiudu!

Peale kabrioleti katuse puhastamist on vaja töödelda katus spetsiaalse impregneerimise vahendiga, et vältida materjali kõdunemist. Ka uute autode presentkatused vajavad töötlemist vähemalt iga poole aasta möödudes olenemata läbisõidust, kuna vett tõrjuv efekt kaob teatud aja möödudes.

Kabriolettide pleekinud katuste taastamise või värvimise juurde asudes võib neid töödelda ka vetthülgavate vahenditega.

Impregneerimine

Presentkatuse töötlemine pikendab selle tööiga ja säilitab algset välimust. Impregneeritud materjal ei lase endasse tungida saasteaineid ja võimaldab tavalise pesuga mustuse eemaldada.

Ainult mõned kaubanduses saada olevad vahendid kaitsevad tegelikult erinevate määrdumiste nagu: pori, lindude väljaheide või UV kiirguse eest. Impregneeritud materjali ei sööbi ega imendu mitmesugused ained, mistõttu on kabrioleti katust tavapesu korras kerge pesta ja lisaks sellele on katus kindlalt kaitstud päikese kahjulike mõjude eest tänu UV kiirguse kaitsekomponentidele. Oluline on jälgida, et impregneerimiseks kasutatav toode ei sisaldaks lahusteid, et mitte kahjustada uuematel katustel riide all leiduvat kummikihti!

Nagu mainitud, peaks impregneerimise ette võtma pärast põhjalikku puhastust. Seda protseduuri soovitatakse teha vähemalt 1-2 korda aastas ja selle sagedus sõltub auto kasutamise tingimustest ja intensiivsusest.

Juhul, kui Teie auto ei ole enam uus ja katusekate on pleekinud, siis võib seda värskendada spetsiaalse värvimisprotseduuri abil.

Värvivärskendus

Katuseriide uuendamine ja värvimine sobib kabriolettide pleekinud pehmete katuste välimuse parandamiseks ideaalselt.

Kui kabrioleti katuseriie on päikese tõttu pleekinud, siis sellist ebameeldivust saab kergesti parandada katuseriide värvimisega. Vee baasil pakutavad mustad, tumesinised ja pruunid värvid annavad kabrioleti katusele algse väljanägemise.

Enne kabrioleti katuseriide värvimist on see vaja hoolikalt puhastada kõikidest määrdumistest, vastasel korral jääb katus plekiliseks. Juhul kui katust töödeldi hiljuti impregneerimise vahendiga, siis katust värvida ei tohi, kuna värvitud pind ei jää ühtlane.

Kabrioleti katuse värviuuendamist võib teha igal ajal, kuid arvestama peab seda, et katuse puhastus, pesu ja värvimine võib kesta mitu päeva ja impregneerimist saab alustada peale riide täielikku kuivamist.

Värvida võib mitte ainult pleekinud katteid, vaid ka lindude väljaheidete või keemiliste ainete mõjul plekiliseks muutunud katuseriiet.

Vinüülist katuse puhastamine

Katusepiirkonnale kleebitud vinüül- ja PVC-kate näeb välja nagu kabrioleti katus ja annab autole sportliku välimuse.

Need materjalid on aja jooksul üldiselt kõvasti kulunud ja seepärast tuleb neid käsitseda õrnalt. Tihti saab tuhmunud kate pärast põhjalikku pesu ja töötlust algupärase värvi tagasi.

Vinüülkatuse peaks kõigepealt voolava veega puhtaks pesema. Peale seda kanda pintsliga vinüülkatuse pinnale ohtralt spetsiaalpuhastit ja lasta sellel varjus kuni 30 minutit mõjuda. Siis puhastada pehme nailonist või looduslikust materjalist harjaga pinnastruktuur korralikult ära. Järgmisena loputada lahtine vaht ja mustus veega maha. Nüüd kuivatada kiulise puuvillase või mikrokiududest lapiga pind ära. Kui materjal ikka veel puhas ei ole, siis korrake pesu.

Pärast täielikku ära kuivamist võib hakata peale kandma konserveerimisvahendit. Raputage toote pudel enne läbi ja valage seda veidi topsilaadsesse anumasse. Laiali määrimiseks sobib pehme švamm. Võtke švammiga veidi vedelikku ja kandke kattuvate tõmmetega vinüülile. Jälgige, et vedelik kataks ka kõik pinna väiksed lohukesed. Seejärel laske vahendil kuivada ja vaadake, kas olete tulemusega rahul. Tavaliselt kindlustab teist korda kaitsevahendi peale kandmine parema kaitse ja ilusama värvi.

Nõuanne: silikooni sisaldavad salongi plastiku hooldamise vahendid ei sobi vinüülkatustele. Need peavad enamasti vastu vaid kuni järgmise pesuni või tugeva vihmani. Nende tihe kasutamine muudab katusekatte pehmeks ja kleepuvaks, mis loomulikult ei mõju hästi selle vastupidavusele.

Sagedamini esitatavad küsimused:

  • Millega pesta kabrioleti katuse presenti?

    Kui pesu tehakse regulaarselt, siis tavalise šampooniga ja pehme harjaga. Kui aga määrdumine on laiaulatuslik, siis on õigem kasutada erivahendeid.

  • Kui kaua kestab veehülgamise efekt peale katuse töötlemist?

    See sõltub väga palju sellest, millise vahendiga katust töödeldi, millistes tingimustes, aga ka mitmel korral, on tehtud pesu protseduure. Auto tavapärase kasutuse korral kestab veehülgamise efekt 6-12 kuud.

  • Millal on kõige parem töödelda presentkatust?

    Siin olulist vahet ei ole. Parem on pidevalt jälgida katuse olukorda ja alustada töötlemisega siis, kui hakkab kaduma veehülgamise efekt. Oluline on see, et Te ei jätaks katust pikaks ajaks kokkupandud asendisse. Sellisel juhul võivad hakata tekkima hallitusseened.

VIIMASED POSTITUSED

vaha vs keraamika

Mis on parem kas keraamika või kõvavaha?

Kas keraamiline kaitse või vaha? Kumb meie piirkonnas paremini sobib? Keraamilisi kaitsevahendid kasutatakse viimasel ajal auto kere kaitsmi
Learn more

Kuidas saavutada iseteenindus pesulas parim tulemus?

Tänaseks väga populaarsed iseteenindusega autopesulad on tuttavad ilmselt igale autojuhile. Neid kasutades tuleb aga meeles pidada mõningaid
Learn more
autopesu

Uue auto “pehme” pesu

Kuidas puhastada uut autot ja millega? Nüüd mõned nipid uute autode tundlike pindade eest hoolitsemiseks. Tavainimesele võib see tunduda üll
Learn more

Kuidas hoolitseda uue auto eest?

Uue auto pindasid ei tohiks sobimatute kemikaalide ja vahenditega töödelda, sest see võib jätta nähtavad jäljed.
Learn more

Mida jälgida autosalongi puhastamisel

Autosalong on nagu elutuba, mida peab hooldama ja perioodiliselt koristama!
Learn more

Nõuandeid mootoripesuks

Puhastatud mootor on nii ilus kui ka praktiline Paljud mitte ainult ei soovita mootorit üldse pesta, vaid ka kardavad seda teha.  
Learn more
Metallipuru

Iron-X autopesu

Individuaalne lähenemine mustusele Iga autoomanik, kes on vähemalt korra elus oma sõidukit pesnud teab, et täiuslikku puhtust on küllaltki r
Learn more

Autosalongi nahksisu hooldamine

Nõuanded nahksisu hooldamiseks Nahast autosalongi hooldamisel on oluline naha seisukord ja selle kasutamise intensiivsus.  
Learn more

Näpunäiteid auto käsipesuks

Autot võiks pesta pigem sageli kui harva, isegi kui auto ei tundu olevat väga määrdunud.  
Learn more
klaasi poleerimine

Esiklaasi paranduse võimalused

Mida saab teha klaasitäkete ja -mõrade likvideerimiseks? Kahjustusega piirkonna saab teha peaaegu märkamatuks, nii et viga saanud koht ei ha
Learn more

Lindude väljaheite eemaldamine

Kleepunud kihulaste ja lindude väljaheide on autokere lakkvärvi tõsisemaid kahjustajaid.  
Learn more