Tähtis ei ole ainult kabrioleti katuse õigesti pesemine, vaid veel tähtsam on kabrioleti katuse hooldus.
Puhastamine
Kabriolettide katused on valmistatud kas presentkangast või vinüülist (nn. kunstnahast). Kõiki kabriolettide katuse tüüpe, olenemata nende vanusest, peab puhastama ettevaatlikult. Pesemisel tuleb kasutada ainult kergeid pesuvahendeid, kuna iga selline vahend imendub mõnel määral katuse materjali ja seda on sealt küllalt keeruline välja pesta.
Sõltuvalt auto vanusest ja saastumuse astmest tuleb töödeldaval materjalil lasta imenduda kuni üks tund ja seejärel kasutades pehmet (!) nailonist harja, puhastada põhjalikult kõik katuse detailid. Puhastamisel harjake pikki riidekiudu!
Peale kabrioleti katuse puhastamist on vaja töödelda katus spetsiaalse impregneerimise vahendiga, et vältida materjali kõdunemist. Ka uute autode presentkatused vajavad töötlemist vähemalt iga poole aasta möödudes olenemata läbisõidust, kuna vett tõrjuv efekt kaob teatud aja möödudes.
Kabriolettide pleekinud katuste taastamise või värvimise juurde asudes võib neid töödelda ka vetthülgavate vahenditega.
Impregneerimine
Presentkatuse töötlemine pikendab selle tööiga ja säilitab algset välimust. Impregneeritud materjal ei lase endasse tungida saasteaineid ja võimaldab tavalise pesuga mustuse eemaldada.
Ainult mõned kaubanduses saada olevad vahendid kaitsevad tegelikult erinevate määrdumiste nagu: pori, lindude väljaheide või UV kiirguse eest. Impregneeritud materjali ei sööbi ega imendu mitmesugused ained, mistõttu on kabrioleti katust tavapesu korras kerge pesta ja lisaks sellele on katus kindlalt kaitstud päikese kahjulike mõjude eest tänu UV kiirguse kaitsekomponentidele. Oluline on jälgida, et impregneerimiseks kasutatav toode ei sisaldaks lahusteid, et mitte kahjustada uuematel katustel riide all leiduvat kummikihti!
Nagu mainitud, peaks impregneerimise ette võtma pärast põhjalikku puhastust. Seda protseduuri soovitatakse teha vähemalt 1-2 korda aastas ja selle sagedus sõltub auto kasutamise tingimustest ja intensiivsusest.
Juhul, kui Teie auto ei ole enam uus ja katusekate on pleekinud, siis võib seda värskendada spetsiaalse värvimisprotseduuri abil.
Värvivärskendus
Katuseriide uuendamine ja värvimine sobib kabriolettide pleekinud pehmete katuste välimuse parandamiseks ideaalselt.
Kui kabrioleti katuseriie on päikese tõttu pleekinud, siis sellist ebameeldivust saab kergesti parandada katuseriide värvimisega. Vee baasil pakutavad mustad, tumesinised ja pruunid värvid annavad kabrioleti katusele algse väljanägemise.
Enne kabrioleti katuseriide värvimist on see vaja hoolikalt puhastada kõikidest määrdumistest, vastasel korral jääb katus plekiliseks. Juhul kui katust töödeldi hiljuti impregneerimise vahendiga, siis katust värvida ei tohi, kuna värvitud pind ei jää ühtlane.
Kabrioleti katuse värviuuendamist võib teha igal ajal, kuid arvestama peab seda, et katuse puhastus, pesu ja värvimine võib kesta mitu päeva ja impregneerimist saab alustada peale riide täielikku kuivamist.
Värvida võib mitte ainult pleekinud katteid, vaid ka lindude väljaheidete või keemiliste ainete mõjul plekiliseks muutunud katuseriiet.
Vinüülist katuse puhastamine
Katusepiirkonnale kleebitud vinüül- ja PVC-kate näeb välja nagu kabrioleti katus ja annab autole sportliku välimuse.
Need materjalid on aja jooksul üldiselt kõvasti kulunud ja seepärast tuleb neid käsitseda õrnalt. Tihti saab tuhmunud kate pärast põhjalikku pesu ja töötlust algupärase värvi tagasi.
Vinüülkatuse peaks kõigepealt voolava veega puhtaks pesema. Peale seda kanda pintsliga vinüülkatuse pinnale ohtralt spetsiaalpuhastit ja lasta sellel varjus kuni 30 minutit mõjuda. Siis puhastada pehme nailonist või looduslikust materjalist harjaga pinnastruktuur korralikult ära. Järgmisena loputada lahtine vaht ja mustus veega maha. Nüüd kuivatada kiulise puuvillase või mikrokiududest lapiga pind ära. Kui materjal ikka veel puhas ei ole, siis korrake pesu.
Pärast täielikku ära kuivamist võib hakata peale kandma konserveerimisvahendit. Raputage toote pudel enne läbi ja valage seda veidi topsilaadsesse anumasse. Laiali määrimiseks sobib pehme švamm. Võtke švammiga veidi vedelikku ja kandke kattuvate tõmmetega vinüülile. Jälgige, et vedelik kataks ka kõik pinna väiksed lohukesed. Seejärel laske vahendil kuivada ja vaadake, kas olete tulemusega rahul. Tavaliselt kindlustab teist korda kaitsevahendi peale kandmine parema kaitse ja ilusama värvi.
Nõuanne: silikooni sisaldavad salongi plastiku hooldamise vahendid ei sobi vinüülkatustele. Need peavad enamasti vastu vaid kuni järgmise pesuni või tugeva vihmani. Nende tihe kasutamine muudab katusekatte pehmeks ja kleepuvaks, mis loomulikult ei mõju hästi selle vastupidavusele.
Sagedamini esitatavad küsimused:
Millega pesta kabrioleti katuse presenti?
Kui pesu tehakse regulaarselt, siis tavalise šampooniga ja pehme harjaga. Kui aga määrdumine on laiaulatuslik, siis on õigem kasutada erivahendeid.
Kui kaua kestab veehülgamise efekt peale katuse töötlemist?
See sõltub väga palju sellest, millise vahendiga katust töödeldi, millistes tingimustes, aga ka mitmel korral, on tehtud pesu protseduure. Auto tavapärase kasutuse korral kestab veehülgamise efekt 6-12 kuud.
Millal on kõige parem töödelda presentkatust?
Siin olulist vahet ei ole. Parem on pidevalt jälgida katuse olukorda ja alustada töötlemisega siis, kui hakkab kaduma veehülgamise efekt. Oluline on see, et Te ei jätaks katust pikaks ajaks kokkupandud asendisse. Sellisel juhul võivad hakata tekkima hallitusseened.